Reading and Leeds Festival stage times

It’s that time of the year again when we don our wellies and pretend we don’t care about getting muddy, all in the name of music. Well, if you’re going down to either Reading or Leeds, we thought it’d be nice if you had the set times so you can plan out who is where and when.

So, below is the list, get checking and don’t forget to look at our preview of who we reckon will kill it this weekend!

READING

FRIDAY 27TH AUGUST

MAIN STAGE

12:00 – 12:40 Young Guns
13:00 – 13:45 A Day To Remember
14:05 – 14:50 Billy Talent
15:10 – 15:55 Gogol Bordello
16:15 – 17:00 NoFX
17:20 – 18:10 Lostprophets
18:35 – 19:25 Biffy Clyro
19:45 – 20:50 Queens Of The Stone Age
21:30 – 23:30 Guns N’ Roses

NME / RADIO ONE STAGE

12:00 – 12:30 Frankie & The Heartstrings
12:45 – 13:20 Surfer Blood
13:35 – 14:10 New Young Pony Club
14:30 – 15:10 Girls
15:30 – 16:15 Two Door Cinema Club
16:35 – 17:20 The Big Pink
17:40 – 18:25 Yeasayer
18:45 – 19:35 Delphic
19:55 – 20:45 Mumford & Sons
21:10 – 22:00 Phoenix
22:30 – 23:30 LCD Soundsystem

LOCK UP STAGE

12:00 – 12:30 Blood Or Whiskey
12:45 – 13:15 Crazy Arm
13:30 – 14:00 The Skints
14:15 – 14:45 Civet
15:00 – 15:35 Static Thought
15:50 – 16:30 This Is Hell
16:45 – 17:30 Strike Anywhere
17:50 – 18:35 Streetlight Manifesto
18:55 – 19:40 Hatebreed
20:00 – 20:50 Against Me!
21:10 – 22:00 Sick Of It All
22:30 – 23:30 Alkaline Trio

FESTIVAL REPUBLIC STAGE

11:30 – 11:55 Gaggle
12:10 – 12:35 The Cheek
12:50 – 13:20 Harlem
13:35 – 14:00 Funeral Party
14:20 – 14:50 Alain Johannes
15:05 – 15:35 Summer Camp
15:50 – 16:25 Pulled Apart By Horses
16:40 – 17:15 Egyptian Hip-Hop
17:30 – 18:05 Avi Buffalo
18:25 – 19:05 Warpaint
19:25 – 20:00 Adam Green
20:25 – 21:10 Blood Red Shoes
21:30 – 22:15 The Sunshine Underground
22:40 – 23:30 Marina & The Diamonds

BBC INTRODUCING STAGE

12:00 – 12:25 Wot Gorilla
12:40 – 13:05 Our Fold
13:20 – 13:45 Amy’s Ghost
14:00 – 14:25 G.A.N.G
14:45 – 15:10 We’re Only Afraid Of NYC
16:05 – 16:30 Sketches
16:55 – 17:20 The Mighty Stef
17:40 – 18:05 Stagecoach
18:30 – 18:55 Mr Fogg
19:15 – 19:40 End Of Level Baddy
20:00 – 20:25 Arcs and Trauma
20:45 – 21:10 Little Fish

SATURDAY 28TH AUGUST

MAIN STAGE

12:00 – 12:30 The Walkmen
12:45 – 13:20 The Futureheads
13:35 – 14:15 Mystery Jets
14:35 – 15:20 The Gaslight Anthem
15:40 – 16:20 Modest Mouse
16:45 – 17:35 The Maccabees
17:50 – 18:40 The Cribs
19:00 – 19:50 Dizzee Rascal
20:20 – 21:20 The Libertines
22:00 – 23:30 Arcade Fire

NME / RADIO ONE STAGE

12:00 – 12:30 Rolo Tomassi
12:45 – 13:20 Everything Everything
13:35 – 14:10 Band Of Skulls
14:30 – 15:10 3Oh!3
15:30 – 16:15 Hadouken!
16:35 – 17:20 Kids In Glass Houses
17:40 – 18:25 Frank Turner
18:45 – 19:35 Serj Tankian
19:55 – 20:45 Crystal Castles
21:10 – 22:00 Enter Shikari
22:30 – 23:30 Pendulum

LOCK UP STAGE

12:00 – 12:30 Moral Dilema
12:45 – 13:15 Off With Their Heads
13:30 – 14:00 Paint It Black
14:15 – 14:45 Trash Talk
15:00 – 15:40 The Rats
15:55 – 16:35 RX Bandits
16:50 – 17:30 Crime In Stereo
17:50 – 18:35 Zebrahead
18:55 – 19:40 Cancer Bats
20:00 – 20:50 The Get Up Kids
21:10 – 22:00 TBA
22:30 – 23:30 Bad Religion

FESTIVAL REPUBLIC STAGE

12:00 – 12:25 Kasiuss
12:45 – 13:15 The Crookes
13:30 – 14:00 Yuck
14:15 – 14:45 Chief
15:00 – 15:30 Freelance Whales
15:45 – 16:20 I Blame Coco
16:35 – 17:10 Villagers
17:25 – 18:00 Chapel Club
18:15 – 18:55 Darwin Deez
19:15 – 19:55 Giggs
20:15 – 21:00 The Black Angels
21:20 – 22:05 Atari Teenage Riot
22:30 – 23:30 Ash

BBC INTRODUCING STAGE

12:00 – 12:25 Club Smith
12:40 – 13:05 Soul Circus
13:20 – 13:45 Penguin
14:00 – 14:25 Rotating Leslie
14:45 – 15:10 Lady Fortune
16:05 – 16:30 The Invasion Of
16:55 – 17:20 My Forever
17:40 – 18:05 Midi Midis
18:30 – 18:55 Love Ends Disaster
19:15 – 19:40 Motion Picture Soundtrack
20:00 – 20:25 Shockparade
20:45 – 21:10 The Law

SUNDAY 29TH AUGUST

MAIN STAGE

12:00 – 12:30 Motion City Soundtrack
12:45 – 13:20 The King Blues
13:35 – 14:15 Thrice
14:35 – 15:20 All Time Low
15:40 – 16:25 You Me At Six
16:45 – 17:35 Limp Bizkit
17:55 – 18:45 Cypress Hill
19:05 – 20:05 Weezer
20:30 – 21:30 Paramore
22:00 – 23:30 Blink 182

NME RADIO ONE STAGE

12:00 – 12:30 Goldheart Assembly
12:45 – 13:20 The Joy Formidable
13:35 – 14:10 Local Natives
14:30 – 15:10 Los Campesinos!
15:30 – 16:15 Wild Beasts
16:35 – 17:20 The Drums
17:40 – 18:25 Kele
18:45 – 19:35 Band Of Horses
19:55 – 20:45 Foals
21:10 – 22:00 We Are Scientists
22:30 – 23:30 Klaxons

DANCE ARENA

12:00 – 12:35 Lights
12:50 – 13:30 Japanese Popstars
13:50 – 14:30 Health
14:55 – 15:45 Holy Fuck
16:00 – 16:45 Chiddy Bang
17:05 – 17:55 Four Tet
18:20 – 19:10 Metronomy
19:25 – 20:15 Sub Focus (DJ Set)
20:25 – 21:15 Magnetic Man
21:30 – 22:20 Rusko (DJ Set)
22:30 – 23:30 Roots Manuva

FESTIVAL REPUBLIC STAGE

12:00 – 12:25 Kassidy
12:45 – 13:15 Goldhawks
13:30 – 14:00 Foxy Shazam
14:15 – 14:45 Sound Of Guns
15:00 – 15:30 General Fiasco
15:45 – 16:20 Fools Gold
16:35 – 17:10 Free Energy
17:25 – 18:00 The Like
18:15 – 18:55 Tame Impala
19:15 – 19:55 Minus The Bear
20:15 – 21:00 One Night Only
21:20 – 22:05 Caribou
22:30 – 23:30 British Sea Power

BBC INTRODUCING STAGE

12:00 – 12:25 Blacklisters
12:40 – 13:05 Kverlertak
13:20 – 13:45 Runaround Kids
14:00 – 14:25 Peers
14:45 – 15:10 Nerves
16:05 – 16:30 Wilder
16:55 – 17:20 The Brilliant Things
17:40 – 18:05 Reaper In Sicily
18:30 – 18:55 Exit International
19:15 – 19:40 Lafaro
20:00 – 20:25 Redtrack
20:45 – 21:10 Gallops

LEEDS

FRIDAY 27TH AUGUST

MAIN STAGE

12:00 – 12:30 The Walkmen
12:45 – 13:15 The Futureheads
13:30 – 14:05 Mystery Jets
14:20 – 15:00 Gaslight Anthem
15:20 – 16:05 Modest Mouse
16:25 – 17:10 The Maccabees
17:30 – 18:15 The Cribs
18:35 – 19:25 Dizzee Rascal
19:50 – 20:50 The Libertines
21:30 – 23:00 Arcade Fire

NME / RADIO ONE STAGE

12:00 – 12:30 Rolo Tomassi
12:45 – 13:15 Everything Everything
13:30 – 14:00 Band Of Skulls
14:15 – 14:50 3oh!3
15:05 – 15:50 Hadouken
16:10 – 16:55 Kids In Glass Houses
17:15 – 18:00 Frank Turner
18:20 – 19:10 Serj Tankian
19:30 – 20:20 Crystal Castles
20:40 – 21:30 Enter Shikari
22:00 – 23:00 Pendulum

LOCK UP STAGE

12:00 – 12:30 Moral Dilemma
12:45 – 13:20 Random Hand
14:25 – 15:00 Off With Their Heads
15:20 – 16:00 Paint It Black
16:20 – 17:05 Gallows
17:25 – 18:10 Trash Talk
18:30 – 19:15 Zebrahead
19:35 – 20:20 Cancer Bats
20:40 – 21:30 The Get Up Kids
22:00 – 23:00 Bad Religion

FESTIVAL REPUBLIC STAGE

12:00 – 12:30 Kasiuss
12:45 – 13:15 The Crookes
13:30 – 14:00 Yuck
14:15 – 14:45 Chief
15:00 – 15:30 Freelance Whales
15:45 – 16:15 I Love Coco
16:40 – 17:05 Chapel Club
17:20 – 17:55 Darwin Deez
18:10 – 18:45 Giggs
19:00 – 19:45 Villagers
20:00 – 20:45 The Black Angels
21:05 – 21:50 Atari Teenage Riot
22:10 – 23:00 Ash

BBC INTRODUCING STAGE

12:00 – 12:25 Club Smith
12:40 – 13:05 Soul Circus
13:20 – 13:45 Penguin
14:00 – 14:25 Rotating Leslie
14:45 – 15:10 Lady Fortune
16:05 – 16:30 The Invasion Of
16:55 – 17:20 My Forever
17:40 – 18:05 Midi Midis
18:30 – 18:55 Love Ends Disaster
19:15 – 19:40 Motion Picture Soundtrack
20:00 – 20:25 Shockparade
20:45 – 21:10 The Law

SATURDAY 28TH AUGUST

MAIN STAGE

12:00 – 12:30 Motion City Soundtrack
12:45 – 13:20 King Blues
13:35 – 14:10 Thrice
14:25 – 15:05 All Time Low
15:25 – 16:10 You Me At Six
16:30 – 17:15 Limp Bizkit
17:35 – 18:25 Cypress Hill
18:45 – 19:40 Weezer
20:05 – 21:00 Paramore
21:30 – 23:00 Blink 182

NME / RADIO ONE STAGE

12:00 – 12:30 Goldheart Assembly
12:45 – 13:15 Joy Formidable
13:30 – 14:00 Local Natives
14:15 – 14:50 Los Campesinos
15:05 – 15:50 Wild Beasts
16:10 – 16:55 The Drums
17:15 – 18:00 Kele
18:20 – 19:10 Band Of Horses
19:30 – 20:20 Foals
20:40 – 21:30 We Are Scientists
22:00 – 23:00 Klaxons

DANCE STAGE

12:00 – 12:30 Lights
12:45 – 13:20 Japanese Popstars
13:40 – 14:20 Health
14:35 – 15:15 Holy Fuck
15:15 – 15:45 L’Amour La Morgue
15:45 – 16:30 Chiddy Bang
16:45 – 17:35 Four Tet
17:55 – 18:40 Metronomy
18:55 – 19:45 Sub Focus
19:55 – 20:45 Magnetic Man
21:00 – 21:50 Rusko
22:00 – 23:00 Roots Manuva

FESTIVAL REPUBLIC STAGE

12:00 – 12:30 Kassidy
12:45 – 13:15 Goldhawks
13:30 – 14:00 Foxy Shazam
14:15 – 14:45 Sound Of Guns
15:00 – 15:30 General Fiasco
16:30 – 17:05 Free Energy
17:20 – 17:55 The Like
18:10 – 18:45 Tame Impala
19:00 – 19:40 Minus The Bear
20:00 – 20:45 One Night Only
21:05 – 21:50 Caribou
22:10 – 23:00 British Sea Power

BBC INTRODUCING STAGE

12:00 – 12:25 Blacklisters
12:40 – 13:05 Kverlertak
13:20 – 13:45 Runaround Kids
14:00 – 14:25 Peers
14:45 – 15:10 Nerves
16:05 – 16:30 Wilder
16:55 – 17:20 The Brilliant Things
17:40 – 18:05 Reaper In Sicily
18:30 – 18:55 Exit International
19:15 – 19:40 Lafaro
20:00 – 20:25 Redtrack
20:45 – 21:10 Gallops

SUNDAY 29TH AUGUST

MAIN STAGE

12:00 – 12:30 Young Guns
12:45 – 13:25 A Day To Remember
13:40 – 14:25 Billy Talent
14:45 – 15:30 Gogol Bordello
15:45 – 16:30 NOFX
16:50 – 17:40 Lostprophets
18:00 – 18:50 Biffy Clyro
19:20 – 20:20 Queens Of The Stone Age
21:00 – 23:00 Guns ‘N Roses

NME / RADIO ONE STAGE

12:00 – 12:30 Frankie & The Heartstrings
12:45 – 13:15 Surfer Blood
13:30 – 14:00 New Young Pony Club
14:15 – 14:50 Girls
15:05 – 15:50 Two Door Cinema Club
16:10 – 16:55 The Big Pink
17:15 – 18:00 Yeasayer
18:20 – 19:10 Delphic
19:30 – 20:20 Mumford & Sons
20:40 – 21:30 Phoenix
22:00 – 23:00 LCD Soundsystem

LOCK UP STAGE

12:00 – 12:30 Blood Or Whiskey
12:45 – 13:15 Crazy Arm
13:30 – 14:00 The Skints
14:15 – 14:45 Civet
15:00 – 15:30 Static Thought
15:45 – 16:25 This Is Hell
16:40 – 17:20 Strike Anywhere
17:40 – 18:20 Streetlight Manifesto
18:40 – 19:25 Hatebreed
19:45 – 20:30 Against Me
20:50 – 21:40 Sick Of It All
22:05 – 23:00 Alkaline Trio

FESTIVAL REPUBLIC STAGE

11:30 – 11:55 Gaggle
12:10 – 12:35 The Cheek
12:50 – 13:15 Harlem
13:35 – 14:00 Funeral Party
14:15 – 14:45 Alain Johannes
15:00 – 15:30 Summer Camp
15:45 – 16:15 Pulled Apart By Horses
16:30 – 17:05 Egyptian Hip Hop
17:20 – 17:55 Avi Buffalo
18:10 – 18:45 Warpaint
19:00 – 19:40 Adam Green
20:00 – 20:45 Blood Red Shoes
21:05 – 21:50 Sunshine Underground
22:10 – 23:00 Marina And The Diamonds

BBC INTRODUCING STAGE

12:00 – 12:25 Wot Gorilla
12:40 – 13:05 Our Fold
13:20 – 13:45 Amy’s Ghost
14:00 – 14:25 G.A.N.G
14:45 – 15:10 We’re Only Afraid Of NYC
16:05 – 16:30 Sketches
16:55 – 17:20 The Mighty Stef
17:40 – 18:05 Stagecoach
18:30 – 18:55 Mr Fogg
19:15 – 19:40 End Of Level Baddy
20:00 – 20:25 Arcs and Trauma
20:45 – 21:10 Little Fish